České prostředí je příjemné

Co příjemně překvapí je čeština. Vše od stránek produktu po vlastní produkt je česky. Když k tomu přidáme jednoduché intuitivní ovládání, žádné školení není potřeba. Pipefy se ovládá také jednoduše. Jen těch voleb je k dispozici více, především spojených s hlavním rozdílem – s procesním přístupem.

Pipefy se orientuje na procesy

V Pipefy je terminologie založená na procesech. Čemu v Trello říkají Nástěnka, tomu v Pipefy tzv. Pipe, což zde znamená proces. Proces má jednotlivé instance a úkol se posouvá z se orientuje na proces, přesouvání karty z jednoho kroku procesu do dalšího. V každém vyplňujete další údaje (nadefinovaná pole). Postupně se tvoří výsledný produkt.

Trello karty řadí do sloupců. Přestože to vypadá jako terminologická záležitost, opakem je pravda. Kartu dáte do libovolného sloupce a v tom prostě je. Tak jak byla předtím. Přesunutím karty v Pipefy můžete automaticky přiřadit úkol konkrétní osobě (skupině), očekáváte vyplnit jiná data, mohou být provedeny automatické akce. Možností je nepřeberně. Více v souvisejících článcích.

Oba nástroje vypadají podobně

Najdeme sadu funkcí, které jsou téměř totožné – například filtrování karet podle štítků, podle přiřazení uživatelů, termínů. A to je téměř vše. Trello má ještě jednen filtr a to podle shody členů na kartě.

Jedna funkce je v Trello hodně líbivá – přidáte-li přílohu obrázek, zobrazí se na kartě. Pokud jich bude více, máte možnost vybrat, který má být jako titulní. S obrázky vypadají karty o poznání lépe (a pokud zvolíte vhodné obrázky, tak i přehledněji).

Archivace položek je další odlišnost - Pipefy je nechává ve sloupci, Trello archivované položky skryje a zobrazíte je jen přes menu. Toto nám vyhovovalo více v Trellu…

Spolupráce v rámci tým je sofistikovaněji řešeno v Pipefy

V Trello máte možnost přidávat členy týmu ke kartě. Pokud není karta veřejná, jen tito mají možnost kartu editovat. V Pipefy se v každém kroku může přiřadit jiný člen. Automaticky nebo manuálně. To dává možnost lépe kontrolovat tok úkolu za předpokladu, že v každé fázi na úkoli pracuje někdo jiný.

V obou nástrojích je možné vkládat komentáře, což podporuje interaktivní „diskuzi“ ke kartě. Všechny změny se zaznamenávají, takže máte kontrolu, kdo v kartě co prováděl. Záznam je v obou případech podrobný, tj. vidíte co konkrétně kdo změnil.

Závěr

TRELLO může být líbivější. A je jednodušší. Také protože oproti Pipefy má podstatně méně funkcí. Výhodou je, že v základní verzi je zdarma. Základní verze vás až tak moc neomezuje. Pipefy vás omezí na 5 procesů a 10 uživatelů. V rámci procesů již neomezené množství karet.

Pokud hledáte jednoduchý poznámkový blok, který se bude líbit, a kde budete chtít členy aby mohli komentovat nebo přidávat, sáhnete nejspíš po Trello.

Z pohledu Digitální Cesty má Pipefy navrch v mnoha oblastech – a tou hlavní je automatizace procesů, možnost sběru libovolných údajů v rámci jednotlivých fází procesu, přidělení úkolů konkrétním zodpovědným osobám včetně výzvy ke zpracování úkolů a propracovaný reporting. Dalším bonusem je podpora databází a možnost různých automatizací mezi procesy. V placené verzi je ovšem výrazně dražší.